Ściółki dla koni
Ściółka dla koni – dlaczego torf?
Torf wykorzystywany jako ściółka dla koni prezentuje szereg niezwykle istotnych zalet. Korzyści można wyliczać zarówno z punktu widzenia osoby prowadzącej pensjonat, stajnie hodowlaną, sportową czy też indywidualnego właściciela konia. Ściółka torfowa ułatwia utrzymanie czystości w boksach i jednocześnie niweluje nieprzyjemny zapach amoniaku w całym obiekcie stajennym. Odpylony torf świetnie pochłania wilgoć oraz niepożądane gazy.
Ściółka torfowa dla koni zapewnia wysoki komfort użytkowania. Sprzątanie boksów jest łatwe, bardzo mało wysiłkowe i szybkie. Jednocześnie przy odpowiednim podejściu i regularnym sprzątaniu, ściółka tego typu wykazuje wysoki stopień ekonomiczności. Co więcej nie istnieje problem zbycia obornika, który po bardzo krótkim okresie kompostowania stanowi idealny nawóz, chętnie odbierany.
Odpylenie oraz charakter zasadowy ściółki torfowej sprawiają, iż świetnie sprawdzi się ona w klinikach, różnego typu ośrodkach rehabilitacyjnych czy w stajniach utrzymujących konie chore lub starsze. Brak unoszącego się w powietrzu kurzu i pyłków pochodzących ze ściółki wpływa na zahamowanie rozwijania się chorób płuc oraz alergii. Z kolei ograniczenie namnażania się bakterii pozwala na lepsze perspektywy uzyskania satysfakcjonujących wyników w okresach pooperacyjnych czy w trakcie rehabilitacji.
Ekspresowe ścielenie
Porównanie ściółek
Ściółka torfowa
Ściółka torfowa znajdująca się w ofercie naszej firmy stanowi pewny jakościowo produkt będący 100% czystym, torfem wrzosowym. Oferowany produkt nie jest typowym torfem, jaki możemy znaleźć w większości sklepów ogrodniczych, nie jest wilgotny, nie ma także mięsistej konsystencji.
Ściółka dla koni na bazie torfu to produkt, który na poszczególnych etapach jego przetwarzania został uwolniony od szkodliwych mikroorganizmów i bakterii. Ma odczyn zasadowy, co jednocześnie oznacza niskie PH, oscylujące na poziomie 4,0. Umożliwia to stałe ograniczanie rozmnażania się bakterii, w obrębie ściółki.
Podstawowe korzyści wynikające z użytkowania ściółki torfowej oferowanej przez naszą firmę:
ograniczenie namnażania się bakterii i szkodliwych mikroorganizmów;
ograniczenie pylenia;
neutralizowanie zapachu amoniaku;
czyste, suche ale nie przesuszone kopyta;
utrzymywanie sierści koni w czystości;
możliwość łatwego sprzedania lub oddania obornika;
oszczędność czasu i pracy stajennych;
wysoki komfort użytkowania;
zoptymalizowanie kosztów.
Ściółkę torfową AMF Life poleca się dla koni:
wykazujących podejrzenie, w początkowych i zaawansowanych stadiach RAO;
mających problemy z alergiami;
często kolkujących, z nawracającymi, ale i sporadycznymi kolkami;
będących w trakcie rehabilitacji;
na diecie;
w trakcie leczenia i po przebyciu ochwatu;
mających problemy z gnijącymi strzałkami;
cierpiących na rzekomy rak kopyt;
ogierów i wałachów;
Przy wyborze konkretnego rodzaju ściółki istotne jest kierowanie się indywidualnymi przesłankami związanymi ze specyfiką funkcjonowania danej stajni czy potrzebami życiowymi danego konia, takimi jak długość przebywania na pastwiskach, ograniczenia dietetyczne, choroby oddechowe, choroby aparatu kostno-stawowego, choroby skórne czy indywidualne predyspozycje do nadmiernego ruchu w boksie.
Poprawianie ideału- ściółka torfowo-wiórowa
Ściółka torfowo-wiórowa oferowana przez naszą firmę to produkt będący wynikiem wysokiej klasy zabiegów technologicznych, które umożliwiły jego całkowite odpylenie. Jednocześnie dzięki temu zabiegowi, ściółka tego typu świetnie wiąże kurz, gazy oraz amoniak. Oferowany produkt jest połączeniem świetnego jakościowo torfu oraz wiór z drzew miękkich. Torf nadaje całej ściółce charakter zasadowy, ograniczający rozwój bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów, zaś wióry nadają jej elastyczności i sprężystości.
Z uwagi na domieszkę wiór z drzew miękkich, ten typ ściółki jest polecany dla koni utrzymywanych w stajniach angielskich, dużo zimniejszych od tradycyjnych obiektów stajennych. Grubsza warstwa tego typu ściółki dla koni jest w stanie zapewnić pewien rodzaj izolacji od podłoża, nawet jeśli rozkładana jest bezpośrednio na ziemi. Coraz częściej wykorzystuje się ją także przy chowie bez stajennym, gdzie konie mają dostęp tylko do wiaty. Ściółka torfowo-wiórowa nie zamarza i nie zbija się w grudy, stale zachowując pełną elastyczność, co ułatwia proces rehabilitacji, głownie przy chorobach układu ruchowego. Z kolei brak pylenia i wiązanie cząsteczek kurzy pomaga w chorobach układu oddechowego.
Ściółka torfowo trocinowa niweluje jedną z niewielu wad, jaką można zarzucić ściółce torfowej. Wielu użytkowników tego typu ściółek skarży się na małą estetykę ciemnej powierzchni, jaką tworzy ściółka torfowa. Głównym punktem jest ciemny kolor. Ściółka dla koni oparta o mieszankę torfu i wiór drewnianych jest dużo jaśniejsza i pozwala zachować w całej stajni wysoką estetykę.
Torf dla każdego konia, czy tylko dla tych ze specjalnymi wskazaniami?
Ściółka torfowa dla koni MAGNA w prosty i ekonomiczny sposób będzie w stanie zastąpić ściółkę słomianą lub trociny. Wbrew powszechnej opinii nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie dla koni na diecie, po zabiegach chirurgicznych czy z COPD/RAO. Równie dobrze może stanowić podstawową ściółkę dla stajni hodowlanych, sportowych czy rekreacyjnych. Dzięki szczególnym właściwościom chłonnym ściółki torfowej MAGNA uzyskujemy przyjemny zapach w stajni, bez szkodliwej obecności amoniaku. Nawet konie mające opinie szczególnie mocno brudzących boks, głównie ogiery i wałachy, przy ściółce torfowej są w stanie utrzymać wysoki poziom czystości. Stąd też bardzo wiele opinii ekspertów polecających ściółki torfowe dla ogierów.
Ekonomika wykorzystywania torfu, jako ściółki dla koni
Powszechnie panujący w środowisku jeździeckim mit o wysokich kosztach ściółki torfowej wynika głównie z faktu powierzchownego podejścia do tematu. Jednak już pierwsze przeliczenia, uwzględniające długość utrzymania zwierząt na jednej partii ściółki torfowej, słomy i odpylonych trocin sprawiają, że torf zdecydowanie wyprzedza trociny w konkurencyjności ceny. Do niedawna jednak to słoma przodowała w zestawieniach najtańszych ściółek, jednak ostatnie sezonowe trudności z pozyskaniem dobrej jakości surowca i coraz częstszą praktyką desykacji upraw, sprawiły, że torf staje się najtańszym, ale i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem.
Duża wydajność ściółki torfowej bierze się głównie z jej wysokiej chłonności. Przyjmuje się, że chłonność ściółki torfowej dla koni MAGNA dostępnej na stronie AMF Life wynosi około 800%. Dla porównania słoma ma stosunkowo niską chłonność, na poziomie około 250%, a odpylone wióry drewniane około 350%. Odpowiednio przygotowany, standardowy boks (4mx3m) wysypany ściółką torfową MAGNA wytrzymuje na odpowiednim poziomie czystości do 3 tygodni. Po tym okresie zupełnie wystarczające jest cotygodniowe dościelanie niewielką partią czystego torfu. Oczywiście zarówno okres utrzymywania czystości po rozścieleniu nowej partii, jak i przedziały czasowe, w których należy dościelać nową ściółkę jest mocno uzależniony od systemu wychowu zwierząt. W stajniach, w których konie przebywają długie okresy czasu na padokach, czas użytkowania ściółki bez potrzeby dościelania się wydłuży, w stajniach rehabilitacyjnych czy klinikach gdzie konie przebywają 24 h na dobę, dosypywanie może być potrzebne szybciej i częściej. Nie bez znaczenia jest również sposób pracy stajennych, gdyż przy systematycznym sprzątaniu w ciągu dnia, ściółka pozostaje czysta znacznie dłużej.
Ściółka torfowa dla płuc i układu oddechowego
Ściółka torfowa dla koni dostępna w naszej firmie AMF Life stanowi idealne rozwiązanie dla koni cierpiących na schorzenia układu oddechowego. Jest często wybieraną opcją przez właścicieli koni z COPD, które nie mogą być narażone na zapylenie i duże stężenia amoniaku w stajni. Torf dzięki swojej dużej chłonności szybko wiąże amoniak i inne szkodliwe gazy będące wynikiem działania układu wydalniczego zwierząt. Jednocześnie ściółka torfowa MAGNA w trakcie powstawania została pozbawiona wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, które mogłyby nasilać objawy choroby płuc. Dlatego też stajnia z boksami ścielonymi ściółką torfową MAGNA jest pozbawiona ostrego i charakterystycznego zapachu amoniaku, w miesiącach letnich nie ma typowego dla stajen ze ściółkami słomianymi zaduchu, a brak kurzu i pyłu pozwala na utrzymanie koni z COPD nawet w typowych stajniach zamkniętych, bez konieczności utrzymania ich w boksach angielskich.
Ściółka torfowa MAGNA dla kopyt
Choroby układu oddechowego to nie jedyna możliwość wykorzystania zalet ściółki torfowej. Świetnie sprawdzi się ona także w przypadku koni ze schorzeniami układu ruchu. Miękkie i przepuszczalne, jednocześnie tworzące barierę izolującą, podłoże, dobrze działa na stawy i ścięgna, a także przy problemach z trzeszczkami i w trakcie rehabilitacji po ochwacie. Sposób przygotowania ściółki torfowej pozwala na usunięcie wszystkich szkodliwych drobnoustrojów z torfu, a odczyn zasadowy umożliwia zahamowanie namnażania się bakterii w ściółce. To z kolei ma ogromny wpływ na stan puszki kopytowej, strzałki bądź nadgarstka w przypadku takich schorzeń jak rak rzekomy kopyta, gruda czy częste i nawracające gnicie strzałek.
Ściółka torfowa MAGNA dla koni chorych, w trakcie leczenia i rekonwalescencji
Właściwości antybakteryjne ściółki torfowej MAGNA dla koni są wykorzystywane w klinikach i ośrodkach rehabilitujących konie. W stajniach tego typu konieczna jest szczególna dbałość o stan kopyt oraz aparatu ruchu. Jednocześnie konie przebywające w klinikach zwykle spędzają tam 24 h na dobę i eliminowanie szkodliwych pyłów i zapachu amoniaku jest szczególnie pożądane.
Jednocześnie ściółka torfowa pozwala na zastosowanie pełnej diety, co wykorzystywane jest przy koniach dochodzących do siebie po operacjach, kolkach czy ochwacie.