Ściółki dla indyków

Zdrowe łapy

Nasza ściółka korzystnie wpływa na zdrowie łap u indyków.

Szybsze przyrosty

Hodowcy indyka zaobserwowali że  okres tuczu skraca się o około 2-3 dni.

Trzykrotnie większa chłonność

Nasza ściółka bardzo dobrze chłonie wilgoć, nawet do 900%. Dla porównania słoma wchłania 250%.

Absorpcja zapachu

Nasza ściółka niweluje nieprzyjemny zapach,  przy jednoczesnym wiązaniu moniaku.

Szybkie ścielenie

Nasza ściółka dla indyków jest bardzo łatwa i szybka w ścieleniu.

Ręczne wyścielenie kurnika ( 1000 m2 ) zajmuje tylko 1,5 godziny !!!

Niskie koszty

Koszt wyścielenia naszą ściółka dla indyków kurnika  o powierzchni 1000 m2 zaczyna się już od 550zł .

Stosowanie: około 1 kg na m2 (około 6 litrów)

MAGNA
900% chłonności
100% specjalnie przygotowanego torfu ściółkowego z mchu
zdrowe, czyste łapy
mniej pyłu, kurzu = mnie problemów z układem oddechowym
oszczędność czasu
MAGNA MIX
800% chłonności
Mieszanka  torfu z mchu z odpylonym wiórem z drzew miękkich
zdrowe, czyste łapy
mniej pyłu, kurzu = mnie problemów z układem oddechowym
oszczędność czasu
większa elastyczność i sprężystość dzięki wiórom

Przemysłowy odchów indyków jest zadaniem trudnym, wymagającym przestrzegania określonych warunków utrzymania tych zwierząt, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Aby zapewnić im określony dobrostan niezbędne jest więc skupienie się nad wszystkimi czynnikami go kształtującymi, w tym nad mikroklimatem panującym w pomieszczeniach inwentarskich. Mikroklimat z kolei kształtują takie czynniki jak temperatura, wentylacja, wilgotność, stężenie pyłów i szkodliwych gazów oraz rodzaj i stan ściółki. Odpowiedni dobór ściółki może stać się gwarantem, utrzymywania na poprawnych poziomach, większości czynników, składających się na mikroklimat w pomieszczeniach.

Specyfika odchowu indyków, a funkcjonowanie ściółki

Brojlery indycze cechują się dużo większą wagą niż standardowe brojlery kurze, a to sprawia, iż dużo więcej czasu spędzają one w pozycji leżącej. Już brojlery kurze potrzebują miękkiej, suchej i izolującej od podłoża ściółki, która zapobiegałaby tworzeniu się zniekształceń nóg i pazurów oraz chroniła łapy i upierzenie przed zabrudzeniami oraz szkodliwymi drobnoustrojami. Brojlery indycze potrzebują więc sprężystego i miękkiego podłoża tym mocniej, biorąc pod uwagę ich rozmiary, wagę oraz specyfikę odchowu. Pełna elastyczność ściółki torfowej wpływa pozytywnie na możliwości rozwojowe indyków, zapewniając im możliwości spełniania naturalnych odruchów takich jak grzebanie, oraz wspomagając stawy i ścięgna poprzez izolowanie od niepożądanego wpływu wilgoci czy zimna.

Zalety ściółki torfowej dla indyków w hodowli przemysłowej

Ściółka torfowa  dla indyków dostępna w naszej firmie AMF LIFE cechuje się wysokim stopniem przyswajalności amoniaku i innych szkodliwych gazów, co sprawia, że nawet przy dużym zagęszczeniu zwierząt, stężenie szkodliwych substancji nie będzie wysokie.

Jednocześnie właściwości ściółki torfowej zapewniają pełną przyswajalność wilgoci, nawet do poziomu 800%. Umożliwia to ograniczenie wilgotności w pomieszczeniach, a co za tym idzie zminimalizowania pożywki dla rozwoju pleśni, bakterii i grzybów. Wspomaga to także fakt, iż ściółka torfowa jest pozbawiania zanieczyszczeń biologicznych i mechanicznych już na etapie produkcji, a więc rozścielając świeża ściółkę, otrzymujemy warstwę praktycznie sterylnie czystego podłoża.

Poza wysoką chłonnością, torf cechuje się odpowiednim poziomem własnej, naturalnej wilgotności. Ogranicza to pojawianie się w atmosferze pomieszczeń pyłów i kurzu, który jest szkodliwy dla układu oddechowego.

Ograniczenie wilgotności, stężenia amoniaku i siarkowodoru, a także zapylenia powietrza pozwala zmniejszyć możliwości zachorowań wśród zwierząt, np. na choroby skórne, także jak świąd, powstawanie pęcherzy surowicznych czy zakażenia naskórka, zapalenie spojówek, zakażenia dróg oddechowych oraz na schorzenia nóg. Zniekształcenia i wady aparatu ruchu u ptaków oraz pojawianie się pęcherzy surowiczych wpływają w wysokim stopniu na wartość poubojową zwierząt, warto jest więc, poprzez odpowiedni dobór ściółki niwelować możliwości pojawiania się chorób.

Odpowiednie podejście do wyboru ściółki pozwoli ograniczyć wydatki ponoszone na leczenie zwierząt, co często stanowi ważny punkt kosztów gospodarstwa hodowlanego, ale także w wyraźny sposób podniesie produkcyjność przedsiębiorstwa. 

Zalety ściółki torfowej dla indyków w hodowli przydomowej

Dobrostan utrzymania zwierząt w chowie przemysłowym, jak i tym nastawionym na zdecydowanie mniejszą skalę jest równie ważny. W dużych kurnikach hodowcy mają do dyspozycji zwykle nowoczesne systemy wentylacyjne czy ogrzewanie, które pozwalają dowolnie kształtować mikroklimat w pomieszczeniach. Pozwala to w pewnym stopniu niwelować uchylenia we właściwościach ściółki. Możliwości takich nie mają jednak mniejsi hodowcy, którzy muszą brak środków technicznych uzupełniać w inny sposób. Idealnym rozwiązaniem stają się tutaj zalety ściółki torfowej MAGNA dla indyków. Dzięki świetnym właściwościom termoizolacyjnym, kurniki pozbawione ogrzewania i klimatyzacji czy odpowiedniej podłogi mogą być wystarczająco ciepłe zimą i odpowiednio schładzane latem.

Ściółka torfowa stanowi idealne wsparcie dla prawidłowo działającej wentylacji przy hodowli na duża skale, ale jest w stanie zapewnić również odpowiedni mikroklimat w hodowli przydomowej, gdzie nie ma możliwości wykorzystania wentylacji. Jednocześnie brak zapylenia pozwala na utrzymanie w odpowiednich warunkach sanitarnych zwierząt.

Dostępność, magazynowanie i zbyt ściółki torfowej dla indyków

Ściółka torfowa  dla indyków jest dostępna przez cały rok, bez ograniczeń w jej pozyskaniu. Nasza firma AMF Life jest w stanie dostarczyć każdą ilość zamówionego produktu w szybkim czasie, mając do dyspozycji dobrze zaopatrzone magazyny na terenie Polski. Jednocześnie surowiec jest pakowany w wygodne baloty, których rozpakowanie i rozłożenie to dla standardowych powierzchni kurników (2500 m2) tylko 15 minut. Palety z surowcem z uwagi na sposób pakowania, można także wygodnie i z oszczędnością miejsca, magazynować na terenie gospodarstwa.

Uzyskany surowiec odpadowy nie zajmuje dużej ilości miejsca, a jednocześnie nie ma potrzeby kompostowania go w celu zwiększenia czy uzyskania pożądanych właściwości. Obornik można od razu po uprzątnięciu kurników wykorzystywać, jako pełnowartościowy nawóz, który jest chętnie odbierany przez rolników. Istotną zaletą jest także fakt, iż przy hodowli przemysłowej nawóz uzyskujemy jednorazowo bez dzielenia procesu opróżniania kurnika na etapy, co znacznie ułatwia poszukiwanie odbiorców.

W hodowli nastawionej na mniejszą skalę uzyskanie odbiorców także nie nastręcza problemów, gdyż obornik ze ściółki torfowej umożliwia wykorzystanie bezpośrednio np. w przydomowych ogródkach, co sprawia, iż odbiorcy indywidualni chętnie sięgają po takie rozwiązanie. Jednocześnie dzięki wysokiej chłonności na kg ściółki, ilość wytwarzanego obornika jest znacząco mniejsza niż wszystkich innych rodzajów ściółek.