Ściółki dla niosek i odchowu

Zdrowe zwierzęta

Nasza ściółka korzystnie wpływa na zdrowie hodowli (m.in. zdrowe łapy, mniej problemów z układem oddechowym).

Zdrowszy mikroklimat w kurniku

Mniej pyłu, szkodliwych gazów, optymalna wilgotność to wszystko sprawi, że mikroklimat w kurniku będzie korzystnie oddziaływał na zdrowie drobiu.

Trzykrotnie większa chłonność

Nasza ściółka bardzo dobrze chłonie wilgoć, nawet do 900%. Dla porównania słoma wchłania 250%.

Absorpcja zapachu

Nasza ściółka niweluje nieprzyjemny zapach,  przy jednoczesnym wiązaniu moniaku.

Szybkie ścielenie

Nasza ściółka dla indyków jest bardzo łatwa i szybka w ścieleniu.

Ręczne wyścielenie kurnika ( 1000 m2 ) zajmuje tylko 1,5 godziny !!!

Niskie koszty

Koszt wyścielenia naszą ściółka dla indyków kurnika  o powierzchni 1000 m2 zaczyna się już od 550zł .

Stosowanie: około 1 kg na m2 (około 6 litrów)

MAGNA
900% chłonności
100% specjalnie przygotowanego torfu ściółkowego z mchu
zdrowe, czyste łapy
mniej pyłu, kurzu = mnie problemów z układem oddechowym
oszczędność czasu
MAGNA MIX
800% chłonności
Mieszanka  torfu z mchu z odpylonym wiórem z drzew miękkich
zdrowe, czyste łapy
mniej pyłu, kurzu = mnie problemów z układem oddechowym
oszczędność czasu
większa elastyczność i sprężystość dzięki wiórom

Ściółka torfowa dla nioski jest niezwykle istotna dla zachowania dobrostanu zwierząt, ale i dla podtrzymania wysokiej produktywności czy odpowiedniego komfortu pracy hodowcy. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z hodowlą przemysłową czy odchowem niosek w warunkach przydomowych, odpowiednio dobrana ściółka może usprawnić wszystkie procesy lub je utrudnić. Dlatego też warto jest zorientować się w możliwościach, jakie dostarcza rynek w zakresie dostępności i różnorodności ściółek.

Funkcje ściółki dla drobiu

Idealna ściółka dla drobiu powinna zapewniać zachowanie pełnego dobrostanu niosek, a także jednocześnie wysoką jakość produktów uzyskiwanych w połączeniu z zachowaniem warunków bytowych zgodnych z naturalnymi potrzebami drobiu. Utrzymanie zwierząt w odpowiednich warunkach skutkuje uzyskaniem wysokiej opłacalności produkcji i dobrych wyników produkcyjnych. Na prawidłowy stan rozwoju niosek ma wpływ w głównej mierze mikroklimat jaki panuje w budynku inwentarskim. Jednocześnie do najistotniejszych czynników mających wpływ na mikroklimat należy temperatura, wilgotność powietrza, stężenie pyłów i gazów szkodliwych, natężenie światła oraz wentylację, a także jakość ściółki.

Zalety stosowania ściółki torfowej dla nioski

Główną zaletą ściółki torfowej dla niosek jest jej bardzo wysoka chłonność. Właściwości higroskopijne są istotne z punktu widzenia utrzymania upierzenia, jaj i nóg zwierząt w czystości. Wysokie możliwości pochłaniania wody, do 800% chłonności, pozwalają utrzymywać w czystości także pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta bez konieczności ponoszenia dużych nakładów pracy. Ściółka torfowa MAGNA dla niosek dzięki wysokiej chłonności pozwala także usprawnić procesy czyszczenia pomieszczeń, czyniąc je szybkimi i łatwymi do przeprowadzenia w sposób mechaniczny.

Wysoka higroskopijność ściółki torfowej wpływa także na przyswajanie dużych ilości amoniaku wydalanego wraz z moczem. Zbyt duże nagromadzenie tej substancji sprzyja pojawianiu się niepożądanych schorzeń u niosek i może przełożyć się na obniżenie produkcyjności.

Wśród zalet ściółki torfowej MAGNA oferowanej przez firmę AMF Life można znaleźć także ograniczenie unoszenia się pyłów i kurzu. Ściółka torfowa nie jest przesuszona i nie generuje zjawiska zapylenia powietrza co mogłoby wpływać na trudności w oddychaniu utrzymywanych zwierząt. Mimo wysokiej chłonności, ściółka stale utrzymuje optymalny poziom wilgotności.

Jednocześnie z wysoką chłonnością, ściółka torfowa MAGNA jest pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych i mikrobiologicznych, co przekłada się na utrzymywanie środowiska niesprzyjającego rozwijaniu się grzybów, bakterii czy innych szkodliwych drobnoustrojów. Oczywiście w rezultacie uzyskujemy zdrowsze, żywotne i lepiej utrzymywane nioski.

Materiał, jaki wykorzystuje się na ściółkę dla niosek powinien także zapewniać odpowiedni poziom izolacji cieplnej. Ściółka torfowa izoluje zwierzęta od podłoża, ale także ogranicza poziom wydalanego ciepła. Jest to szczególnie istotne w lecie, kiedy niektóre rodzaje ściółki są w stanie emitować znaczne ilości ciepła, co w połączeniu z temperaturą otoczenia może prowadzić do przegrzewania się organizmów ptaków. Nioski powinny mieć zapewnioną swobodę poruszania się oraz grzebania.

Ekonomia utrzymania niosek przy ściółce torfowej

Ściółka torfowa dostępna w naszej firmie AMF Life pozwala na utrzymanie zwierząt w odpowiednim dobrostanie przy jednoczesnym pełnym zachowaniu, na pożądanym poziomie, wskaźnika ekonomiczności. Jedno rozłożenie ściółki torfowej  pozwala na przejście całego cyklu hodowlanego bez konieczności dościelania świeżą ściółką. Istota jest jednak konieczność przestrzegania podstawowych zasad higieny, np. wymieniania zawilgoconej ściółki w obrębie poideł oraz systematyczna kontrola wilgotności całej ściółki, dostosowywanie temperatury w pomieszczeniach oraz poprawne działanie wentylacji.

Jedna paleta ściółki torfowej jest wystarczająca do zaścielenia od 500 do 700 m2. Koszt zaścielenia standardowego 1000 m2 to kwota w przedziale od 750 do 900 zł, jednakże końcowa kwota jest mocno uzależniona od rodzaju i stanu posadzki w kurniku, a także od pory roku i warunków pogodowych.

Mniej pracy, mniej kosztów

Ściółka torfowa pozwala na wygodną obsługę w trakcie całego cyklu, przy utrzymaniu przemysłowym niosek. Dzięki suchej i sypkiej konsystencji torf nie zbija się w twardą skorupę, nioski mają więc możliwość swobodnego grzebania bez konieczności stosowania przez hodowcę zbyt wielu dodatkowych zabiegów równających czy spulchniających ściółkę w dłuższy czas. Brak wysokich, dodatkowych nakładów na codzienne utrzymanie ściółki w czystości pozwala na znaczne ograniczenie kosztów ponoszonych na siłę roboczą, która w wielu gospodarstwach stanowi ogromny procent wszystkich ponoszonych wydatków.

Obornik ze ściółki torfowej chętnie odbieranym pełnowartościowym surowcem

Wykorzystanie ściółki torfowej  daje pewność odbioru wytwarzanego przez nioski obornika. Zasadowość torfu w połączeniu z odchodami zwierzęcymi daje pełnowartościowy obornik, który jest gotowy do wykorzystania praktycznie natychmiast bez konieczności pryzmowania. Jednocześnie obornik wytworzony na ściółce torfowej powala na zachowanie azotu w glebie bez zachodzenia zjawiska wypłukiwania pożądanych związków mineralnych. Wielu hodowców, którzy zdecydowali się na skorzystanie ze ściółki torfowej dla niosek nie tylko nie ma problemów z obiorem obornika, ale może w praktyce podnieść ceny za jego odbiór.

Zalety stosowania ściółki torfowej dla niosek oferowanej przez firmę AMF Life:

 • absorpcja na bardzo dobrym poziomie amoniaku i siarkowodoru;
 • wydatne ograniczenie pylenia, utrzymywanie wilgotności ściółki powyżej 18%, a co za tym idzie brak konieczności dodatkowego nawadniania;
 • zapewnienie optymalnej wilgotność powietrza w okresie wstawiania piskląt;
 • wysokie wartości higroskopijne, wraz z szybką i łatwą możliwością usuwania miejsc zawilgoconych;
 • elastyczne podłoże bez tworzenia się skorupy, co wpływa pozytywnie na stan łap niosek;
 • polepszenie nośności;
 • stymulacja aktywności przewodu pokarmowego, na co ma wpływ zawartość w ściółce torfowej kwasu fulwowego (silnego antyoksydantu oraz czynnika stymulującego produkcję kolagenu);
 • optymalizacja kosztów poprzez cieńsze ścielenie przy zachowaniu optymalnych warunków;
 • zapewnienie izolacji cieplnej od podłoża, a także ograniczenia wzrostu temperatury w okresach letnich;
 • komfortowe i szybkie rozkładanie, ograniczające pracę osób zatrudnionych;
 • możliwość równomiernego rozścielenia i szybkiej oraz mechanicznej poprawy wyrównania ściółki;
 • obornik łatwy do zbycia, bez konieczności pryzmowania, jako nawóz przeznaczony pod różne rodzaje gleb bądź półprodukt do pieczarkarni.