Torf kwaśny- fundament każdej plantacji borówek

Uprawa borówki i jagody wymaga wprowadzenia i utrzymania specyficznego środowiska glebowego. Odpowiednie wymagania siedliskowe i glebowe, jakie ma borówka są znacząco różne od wymagań jakie przedstawiają pozostałe rośliny sadownicze, co sprawia, iż krzewy borówki nie są traktowane jako proste w utrzymaniu i w zapewnieniu dobrego plonowania.

Borówka nie jest jednak w rzeczywistości krzewem, aż tak trudnym i skomplikowanym w uprawie. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni torf pod uprawę borówki. Najlepszym rozwiązaniem jest torf kwaśny (ph 3,5-4,5), zawierający sporą ilość substancji organicznej. Ten typ torfu będzie odpowiedni zarówno pod uprawę borówki, jak i jagody, istotne jest jednak aby wybierać torf lekki i wysoki, pozostający we wspomnianym wyżej przedziale ph.

Torf kwaśny wykorzystywany jako torf pod uprawę borówki jest rozwiązaniem idealnym, gdyż jego właściwości są mocno zbliżone lub pokrywające się z tymi warunkami glebowymi, które borówki i jagody wybierają na naturalnych siedliskach. Torf kwaśny oferowany przez nasza firmę stanowi najlepszy ekwiwalent naturalnego podłoża borówki i jagody z wszystkich dostępnych na polskim rynku.

Torf kwaśny- fundament każdej plantacji borówek

Utrzymanie określonego poziomu ph gleby wykorzystywanej przy uprawie borówki przekłada się bezpośrednio na tworzenie się prawidłowego systemu korzeniowego roślin. Jednocześnie torf kwaśny utrzymuje odpowiednią strukturę z wymaganą frakcją oraz porowatością ściółki, co wpływa na utrzymanie stałego poziomu wilgotności gleby w trakcie wzrostu i plonowania rośliny. Nadmiar lub niedobór wody bardzo łatwo uszkadza korzenie, które szybko reagują na niepożądane zjawiska w tym zakresie.

Dobrze uformowany system korzeniowy to wyznacznik dobrego przyjęcia się sadzonek, świadczy jednocześnie o sprzyjających warunkach panujących w danym podłożu. Efekty ukorzeniania w dużym stopniu są zależne od zastosowanego w trakcie całego procesu, podłoża. Najlepsze wyniki, a zatem najlepsze systemy korzeniowe mają sadzonki utrzymywane na podłożu formowanym z torfu kwaśnego. Plantacje, które wykorzystują torf pod uprawę borówki uzyskują w trakcie procesu ukorzeniania, rośliny o długich i gęstych korzeniach.

Istotne dla prawidłowego rozwoju borówki i jagody jest zastosowanie podłoża, które zapewnia:

  • utrzymanie poziomu ph w przedziale miedzy 3,5-4,5;

  • stabilny poziom wilgotności i nie dopuszcza, ani do przesuszania, ani do zbytniego namoknięcia korzeni;

  • utrzymanie określonej frakcji i porowatości.

Wielu plantatorów zajmujących się uprawą borówki lub jagody rozważa optymalizację kosztów i skorzystanie z tańszych zamienników torfu kwaśnego. Taka droga na skróty, choć kusząca, niestety jest obarczona sporym ryzykiem uzyskania bardzo słabych rezultatów, które mogłyby zniweczyć wszystkie wcześniej ponoszone nakłady, a nawet doprowadzić do rozregulowania bądź zlikwidowania całej uprawy. Tylko dobrze dobrany i odpowiedniej jakości torf kwaśny gwarantuje uzyskanie pożądanych wyników.

Kłopoty jakie mogą pojawić się przy zastosowaniu nieodpowiedniego podłoża:

  • niższe zbiory owoców;

  • słabo wykształcony system korzeniowy sadzone i dorosłych roślin;

  • problemy w codziennym utrzymaniu plantacji, związane z małą absorpcją wody.

W ofercie naszej firmy uzyskają Państwo dostęp do najlepszych torfów pod borówkę w Europie. Każdy z materiałów oferowanych przez nas jest specjalnie wyselekcjonowany, tak aby utrzymać odpowiednią frakcję porowatość oraz zawartość substancji organicznej. Szczególny nacisk kładziemy na idealnie dopasowane poziomów ph oraz zdolność do absorpcji wody. Torf kwaśny sprowadzany przez nas gwarantuje Państwu wysoką wydajność oraz długoletnie plonowanie borówek i jagód.

Z pełną specyfikacją jaką posiada torf pod uprawę borówki i jagody, rekomendowany przez naszą firmę, można zapoznać się poniżej.