Ściółki dla krów

Zdrowsze krowy

Krowy utrzymywane na naszych ściółkach mają mniej problemów z układem oddechowym, oraz kopytami. Mniejszy odsetek kulawizny, oraz potwierdzona mniejsza liczba przypadków mortellaro.

Przyjemniejsze środowisko w stajni, czystsze krowy

Nasza ściółka najlepiej ze wszystkich dostępnych ściółek wiąże amoniak dzięki temu zapach w stajni jest mniej uciążliwy. Ponadto krowy są duży czystsze niż na innych rodzajach ściółek.

Oszczędność czasu

Rozścielenie naszej ściółki jest  bardzo wygodne i szybkie.

Torf jako zastępstwo, a może lepszy zamiennik słomy?

Ściółka słomiana przez wielu hodowców uważana jest za absolutny i niedościgły wzór. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Coraz częściej uzyskujemy szanse na przekonanie się, iż inne możliwości, np. odpowiednio przygotowana ściółka torfowa dla krów może z powodzeniem konkurować w walce o pierwsze miejsce wśród ściółek dla bydła.

Coraz częściej słoma jest wykorzystywana, jako cenny nawóz, rozdrabniany i roztrzepywany na polu zaraz po żniwach. Wielu rolników nastawionych wyłącznie na uprawy roślinne nie decyduje się na jej zbiór, stawiając na zwiększenie zasobności gleby w związki próchnicze. Stąd też na rynku obserwuje się coraz mocniejsze braki w słomie i rosnącą cenę tego surowca. Do tego należy uwzględnić duże powierzchnie konieczne do przechowywania materiału i stosunkowo wysokie nakłady na regularną wymianę zużytej ściółki.

Wszystkie wady słomy są rekompensowane w ściółce torfowej. To czego nie uzyskujemy w tym momencie dzięki słomie, możemy uzyskać dzięki zastosowaniu ściółki torfowej. Jej największą zaletą, jest wysoka chłonność. 1 kg torfu jest w stanie zaabsorbować od 10 do 15 litrów gnojówki, gdzie w przypadku 1 kg słomy możemy mówić o chłonności na poziomie maksymalnie 3 litrów. Pozwala to na ograniczenie zużycia ściółki, a w efekcie na uzyskanie oszczędności finansowych.

Dobrej jakości ściółka torfowa oferowana przez firmę AMF Life, dzięki wysokiej chłonności wiąże w sobie bardzo dużej ilości amoniaku, stanowiącego bardzo cenny składnik nawozowy. Słoma nie ma takich możliwości, w wyniku czego amoniak ulatnia się, tworząc szkodliwe dla systemu oddechowego krów, opary. Jednocześnie obornik słomiany jest pozbawiany dużych ilości amoniaku, a nawóz powstający z tego typu ściółki przedstawia znacznie mniejszą wartość dla rolników .

Porównanie ściółek

MAGNA
900% chłonności
100% specjalnie przygotowanego torfu ściółkowego z mchu
zdrowe, czyste kopyta
mniej pyłu, kurzu = mnie problemów z układem oddechowym
oszczędność czasu
MAGNA MIX
800% chłonności
Mieszanka  torfu z mchu z odpylonym wiórem z drzew miękkich
zdrowe, czyste kopyta
mniej pyłu, kurzu = mnie problemów z układem oddechowym
oszczędność czasu
większa elastyczność i sprężystość dzięki wiórom

Czy torf nada się na ściółkę dla krów?

Ze względu na charakterystyczny sposób utrzymania bydła, jego hodowla wymaga zastosowania ściółki która poradzi sobie z wchłanianiem dużych ilości szkodliwego mocznika. Krowy, czy to mleczne, czy opasowe potrzebują maksymalnie suchej ściółki. Dobrze dobrany torf zapewni suche legowiska bez jednoczesnej produkcji ubocznej dużych ilości gnojowicy, która zostaje wchłonięta przez ściółkę. W wyniku tego w znaczny sposób poprawia się higiena w oborze, zmniejsza się częstotliwość mycia stanowisk oraz opróżniania osadników.

Torf jako wspomaganie utrzymania dobrostanu bydła

Ściółka torfowa dostępna w firmie AMF Life wykazuje działanie odkażające. Specyficzne właściwości higroskopijne oraz proces obróbki torfu, jakiemu jest on podawany przed sprzedażą, sprawiają, iż ściółka eliminuje praktycznie do zera możliwości powstawania i rozwijania się chorób racic. Suche podłoże, w którym zostały zahamowane procesy rozwoju drobnoustrojów wpływa pozytywnie na skrócenie się okresu leczenia i rehabilitacji u zwierząt.

Ściółka torfowa AMF Life zapewnia również korzystny mikroklimat w oborze, niwelując przykry zapach amoniaku ale także eliminuje kurz, pył i ewentualne pleśnie, jakie często mogą pojawiać się przy źle przechowywanej lub przygotowanej ściółce słomianej.

Coraz mniej wizyt weterynarzy

Choroby racic stanowią jedną z głównych przyczyn brakowania stad bydła, w większej części mlecznego, zaraz po niepłodności czy schorzeniach wymion. Poza stratami ekonomicznymi generują także znaczne obniżenie dobrostanu zwierząt. Jak wykazują doświadczenia zachodnich hodowców bydła, odpowiednio dobrana ściółka torfowa stanowi świetny środek ochrony przeciw zarazie pyskowej i racicowej, zapobiegając jej lub znacznie hamując jej objawy. Ściółka torfowa dla krów pozwala również wyeliminować chorobę Mortellaro, określaną także jako truskawkowa piętka u bydła, a także zmniejszyć w widoczny sposób odsetek kulawizn.

Minimalizowanie odsetka chorób związanych z racicami to nie jedyne zalety ściółki torfowej. Dzięki swojemu odczynowi i zahamowaniu rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, obserwuje się także ograniczanie występowania bakterii, które wywołują zapalenie gruczołu mlekowego, skracając okresy przestojów u krów mlecznych. Co więcej brak szkodliwych patogenów w ściółce to także ograniczenie pojawiania się infekcji okołoporodowych.

Codzienna obsługa ściółki torfowej

Chcąc zmaksymalizować korzyści uzyskiwane ze ściółki torfowej dla krów, jednocześnie utrzymując dobre wskaźniki ekonomiczne jej zużycia, należy przestrzegać określonych nawyków przy codziennej obsłudze zwierząt. Przy pierwszym rozłożeniu ściółki torfowej preferowane jest stworzenie 10-12 cm materaca z suchego torfu. Przy codziennym, kilkukrotnym i systematycznym sprzątaniu mokrej warstwy wraz z odchodami oraz przy dosypywaniu 2-3 kg świeżego torfu na krowę dziennie, uzyskujemy odpowiednie podłoże na okres około 3-4 tygodni. Po tym czasie zalecana jest wymiana całej ściółki na świeżą.

W trakcie utrzymania ściółki torfowej nie ma potrzeby dosypywania dużych ilości nowych partii torfu, jedynymi czynnościami jest bieżące usuwanie zawilgoconych partii oraz ewentualne roztrzepywanie miejsc zbyt mocno ubitych przez zwierzęta. Czynności te są stosunkowo mało wysiłkowe i nie wymagające dużych nakładów pracy.

W oborach z chowem krów mlecznych praktykuje się także ścielenie 10 cm warstwy torfu, który z wierzchu zaścielany jest warstwą słomy. Zapobiega to zabrudzeniom wymion czy przedostawaniem się drobnego miału torfowego do mleka.

Jak wykorzystać zużyty torf?

Nawóz jaki tworzy się w wyniku wykorzystania ściółki torfowej uznaje się z jeden z najlepszych nawozów naturalnych, jakie rolnik jest w stanie obecnie uzyskać. Żadna inna ściółka nie pozwala na uzyskanie tak wysokich parametrów stężenia amoniaku i możliwości wykorzystania go w glebie. Torf idealnie dopasowuje się do obornika bydlęcego, mogąc bez przeszkód wchłaniać duże ilości potrzebnych związków. Ściółka torfowa dla krów nie potrzebuje okresu kompostowania, aby mogła być wykorzystana w nawożeniu gleby. Można ją bez problemów wykorzystywać już w momencie wywiezienia z obory. Wszystko to sprawia, iż ściółka torfowa jest coraz bardziej znanym, a co za tym idzie także coraz bardziej pożądanym materiałem.